Rothbardian`s Blog

Tu ne cede malis sed contra audentior ito.

Zprávy 23.8.2010

Úředníci z amerického Federálního rezervního systému (obdoby centrální banky) se rozhodli monetizovat státní dluh, tj. nakupovat státní dluhopisy. Kde vezmou oněch 200 až 300 miliard dolarů, za které chtějí dluhopisy nakoupit? Stručně řečeno, nikde. Vytvoří je prostým zápisem do počítače. Centrální banka, stejně jako jiné politické instituce, je privilegovaná. Jednání, za které jdou běžní lidé do vězení, je u takové instituce oslavováno a nazýváno monetární politikou. Připravme se na pokračující úpadek dolaru a související vzestup cen komodit, zejména drahých kovů.

Německým politikům se nelíbí, že si někteří jejich poddaní dovolují neplatit výpalné. Nakoupí tedy další kradená data, pomocí kterých situaci “napraví”. Za povšimnutí stojí zvrácený politický pragmatismus, spojený s dřívějším odkupem kradených dat – Vláda informátorovi zaplatila a koupila disk navzdory tomu, že data o daňových delikventech informátor ukradl. Berlín ale teď zdůrazňuje, že zaplacené peníze se bohatě vrátily na dodatečně zaplacených daních.“ S podobným přístupem jednali například i politici v éře třicátých a čtyřicátých let, když okrádali Židy. Nejde přece o to, zda je jednání morální a etické, ale o to, kolik nám to hodí. Zvlášťě když máme tu krizi, no né?

A ještě jedna z Německa – mladý politik Sebastian Frankenberger se rozhodl, že bude majitelům nemovitostí přikazovat, jak nakládat se svým majetkem; prosadil úplný zákaz kouření ve všech restauracích, hospodách, barech – a dokonce i na Oktoberfestu. Nyní se diví, že ho za to poddaní nemají rádi a při šaškování před kamerami ho posílají do háje. Povšimněme si krásného rozporu typického pro demokracii – zákaz schválila demokratická většina, ačkoli nynějším výsledkem je s ním spojená masová nespokojenost. Tak to dopadá, když mohou o životech a majetku ostatních rozhodovat zcela anonymní a nahodilé většiny, jejichž složení a velikost se navíc neustále mění. Výsledkem je neustávající boj všech proti všem, tedy pravý opak společnosti. Společnosti, která vyrůstá pouze z dobrovolné, nenásilné spolupráce – trhu.

Reklamy

Srpen 23, 2010 - Posted by | Články vlastní | , ,

Zatím nemáte žádné komentáře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: